Kubuś Piekielny - (wersja kolekcjonerska)

Opis

Kubuś Piekielny to humorystyczny komiks opisujący perypetie dwóch rodzin mieszkających w wielkim mrówkowcu. Codzienne życie obfitujące w pozornie błahe wydarzenia, relacje rodzinne i sąsiedzkie, a wszystko to umieszczone w realiach z okresu PRL-u, tworzy ciekawą mieszankę sytuacji zwykłych i absurdalnych.

Kubuś i Malwinka to duet nie do zdarcia. Dzieci są wszędobylskie i ciekawe świata, a dzięki nieograniczonej wyobraźni wymyślają coraz to nowe psoty. Ich zwariowane pomysły potrafią wyprowadzić z równowagi nawet spokojnych zazwyczaj rodziców. Jednak to właśnie dzieci najlepiej potrafią zaadaptować się do siermiężnej rzeczywistości, w której rodzicom często brakuje już sił.

Tłem tych wydarzeń jest PRL-owska codzienność, której obraz dziś – po wielu latach – jest tym bardziej interesujący. W nowym mieszkaniu wszystko się rozpada, brakuje balkonu i drzwi wejściowych. Aby stać się posiadaczem malucha trzeba przez wiele lat oczekiwać na talon (lub wygrać na loterii) a urlop można spędzić na trawniku przed blokiem. Świętem staje się podłączenie telefonu, zaś pojawienie się w sklepie dobrej farby do włosów powoduje powszechną mobilizację.

Album zawiera przygody Kubusia, które były wcześniej wydane w książeczkach Przeprowadzka oraz Sąsiedzi, przygody zamieszczone w „Świecie Młodych” oraz „Uśmiechu Numeru” plus kilkanaście plansz narysowanych specjalnie do tego wydania.

Wydanie roszerzone:

W wydaniu podstawowym jest 121 stron komiksów, ale nie są to wszystkie dotychczas narysowane przygody. W „Świecie Młodych” w latach 1977 i 1979 ukazały się dwa cykle zawierające w sumie 45 przygód, z których 26 zostało przez autorkę przerysowanych w książeczkach. A co z pozostałymi? Z jednej strony nie ma jak włączyć ich do albumu, bo nie pasują ani scenariuszowo (Piekielni mieszkają w nich w domku jednorodzinnym – dlaczego tak jest czytaj w opisie serii), ani graficznie (to w końcu najstarsze przygody Kubusia, rysowane całkiem inaczej). Z drugiej – miłośnicy serii zapewne chcieliby się z nimi zapoznać. Zostały więc zamieszczone w wydaniu rozszerzonym.

Wszystkie egzemplarze wydania rozszerzonego zostały opatrzone numerem oraz autografem autorki.

Album zawiera następujące komiksy:

Przeprowadzka
Sąsiedzi
Ja, Kubuś
Kubuś i jego rodzinka
Remont? Remont!
Kubuś i Malwinka
Dodatki
Piekielny Kubuś

Przeprowadzka i Sąsiedzi to komiksy wydane wcześniej w książeczkach. Remont? Remont! prezentujemy w takiej postaci, jak ukazały się w „Świecie Młodych”, podobnie Ja, Kubuś (w gazecie jedna plansza została pominięta).

Kubuś i Malwinka to epizody publikowne w „Uśmiechu Numeru”, z których jeden – Wspomnienie z wakacji – został pokolorowany. Rozdział uzupełniony jest jednym całkiem nowym epizodem pt. Niedowiarek. Kolejne przygody narysowane specjalnie do tego albumy stanowią rozdział Kubuś i jego rodzinka.

Dodatki:

Oprócz komiksów w albumie znajdą się m.in: bibliografia dotychczasowych wydań Kubusia, krótki opis całej serii, wywiad z Szarlotą Pawel, wyjaśnienia autorki dotyczące niektórych niuansów PRL-u, przedstawionych w komiksach oraz ilustracje z Kubusiem i Malwinką. Jest też reprint planu lekcji z roku 1979.

Rozdział „Piekielny Kubuś” zawiera przygody z najstarszych serii zamieszczonych w „Świecie Młodych”.

Wydawnictwo Ongrys

Skip to content